Arnika
Arnica montana je članica družine Asteraceae in raste na kislih, peščenih, s humusom bogatih in sončnih tleh na nadmorski višini med 500 in 2500 metri. Zlahka jo prepoznamo po zelo značilnih rumeno-oranžnih cvetovih. Arniko že stoletja uporabljajo po vsej Evropi in Severni Ameriki za lajšanje bolečin v mišicah, zdravljenje modric in zvinov.
Danes je težko, da ne bi poznali te rastline, ki se ponaša s pomirjujočimi in protibolečinskimi lastnostmi in se uporablja kot prva pomoč pri manjših poškodbah, udarninah, zvinih, težavah s sklepi in mišicami.
Za težave s sklepi in poškodbe
Poskus*, ki so ga leta 2002 izvedli v Švici, je pokazal, da so pripravki na osnovi svežega želeja iz arnike lahko zmanjšali simptome pri bolnikih z osteoartritisom kolena. Do konca poskusnega obdobja so skoraj vsi udeleženci preskusa ugotovili znatno olajšanje bolečin in togosti sklepov ter večjo gibljivost.
Arnika poleg zmanjšanja bolečine zaradi poškodb, kot so padci in udarci, spodbuja tudi reabsorpcijo modric in hitrejše izginotje madeža. Običajno jo nanašamo na (nepoškodovano) kožo v obliki obkladkov, kreme, gela ali mazila.
Arnika je torej dobra naravna rešitev, ki jo je koristno imeti vedno pri roki, da izkoristimo njen potencial, ko je to potrebno. Včasih se priporoča v kombinaciji z drugimi rastlinami, kot so hudičev krempelj, bosvelija ali ognjič.
Izjemne blažilne in antiseptične lastnosti
Arnika se zaradi svojih antiseptičnih lastnosti uporablja tudi za lokalno zdravljenje aken, čirov in razpokanih ustnic. Tudi pri pikih žuželk uporaba pripravkov iz arnike pomaga hitreje premagati srbenje in otekanje. Iz istega razloga se odlično obnese tudi pri zdravljenju površinskih opeklin.
Previdnostni ukrepi
Krem in mazil iz arnike ne smete uporabljati na poškodovani koži ali v primeru dermatitisa. Upoštevati je treba tudi, da lahko arnika povzroči alergijske reakcije pri tistih, ki so alergični na rastline iz družine Asteraceae (Compositae), kot so ambrozija, krizantema in ognjič. Arnike se ne sme jemati za notranjo uporabo, razen pod strogim zdravniškim nadzorom.
*Bibliografija: Herbal Medicine Expanded Commission E Monographs, M. Blumenthal, A. Goldberg in J. Brinckmann, American Botanical Council, 2000. A Field Guide to Medicinal Plants and Herbs: Western North America, S. Foster in C. Hobbs, Houghton Mifflin, 2002.