Črevesje
V številnih primerih je lahko naše črevesje vir nelagodja. Krči, iztrebljanje in meteorizem so lahko neprijetni. Skratka, naše črevesje nas "stresa" (ali pa mi stresamo njega?), zaradi česar je življenje zunaj doma v nekaterih primerih neprijetno. Za reševanje teh neprijetnosti se uporabljajo številna naravna sredstva, vendar večina od njih le zmanjša črevesne neprijetnosti, ne da bi delovala na osnovne vzroke, kar pa ni popoln pristop.
Zakaj imamo nenehno črevesno nelagodje?
Vse, kar zaužijemo, pride v črevesje, ne le hrana, ki se mora tu absorbirati, temveč tudi bakterije, toksini in odpadni produkti prebave hrane. Zato ima črevo pregrado, imenovano črevesna pregrada, ki mu omogoča, da izbere tisto, kar telo potrebuje, tako da to absorbira, in tisto, česar ne potrebuje, tako da to izloči z blatom.
Vendar lahko stalna izpostavljenost toksinom, bakterijam in drugim strupenim snovem (kot sta alkohol in dim) oslabi črevesno pregrado, ki ne bo več mogla pravilno opravljati svoje funkcije. Poleg tega je črevesje zelo občutljivo na čustva - ne po naključju ga imenujemo "drugi možgani" - in situacije, kot so stres, tesnoba in napetost, imajo lahko posledice tudi za črevesje in črevesno pregrado.
Vse to lahko povzroči črevesne motnje, kot so napihnjenost in napenjanje trebuha, krči in nelagodje v trebuhu, meteorizem in napenjanje.
Črevesje: sredstva za ukrepanje pri motnjah in vzrokih
Večina uporabljenih naravnih zdravil deluje na težave, kar povzroči le začasno izboljšanje, saj se po nekaj tednih neprijetnosti pogosto ponovijo. Dokler ne delujemo tudi na vzrok, prehranski pristop nikoli ne bo popoln in odločilen.
1. Delovanje na motnje
Prvi korak je torej izboljšanje pritožb, da bi našli mir v črevesju.
Narava nam na srečo priskoči na pomoč z različnimi naravnimi sredstvi, vendar je pomembno, da izbrano prehransko dopolnilo celovito deluje na vse motnje.
Pri teh težavah sta zelo koristna melisa in kumina, saj spodbujata izločanje plinov, ki so pogosto vzrok napetosti v trebuhu in napihnjenosti, ter redno gibljivost prebavil. Kumina ima tudi spazmolitično delovanje, kar pomeni, da zmanjšuje trebušne krče.
Trenutno je znanstvena skupnost identificirala tudi užitno gobo Hericium ali gobo Pom Pom, ki jo je mogoče povezati z uporabo melise in karvie.
Nazadnje je v tej prvi fazi koristno tudi podpirati črevesno floro z dajanjem tindaliziranih mlečnih encimov; črevesna flora je pravzaprav prebivalec črevesja, ki pomaga pri njegovem delovanju.
Tovrstna prehranska dopolnila lahko omilijo črevesno nelagodje, zato jih je priporočljivo jemati takoj, ko začutimo nelagodje, in z jemanjem nadaljevati do izboljšanja.
2. Ne pozabite na vzroke
Kot smo videli, pa moramo upoštevati, da lahko kopičenje odpadkov in toksinov oslabi najbolj občutljive dele črevesja, kot je črevesna pregrada.
Zato je lahko koristno opraviti ponastavitev črevesja, da bi delovali tudi na vzrok. Tukaj je nekaj koristnih snovi:
Klorela, sladkovodna alga, ki absorbira toksine ter pomaga pri čiščenju telesa in pravilnem delovanju debelega črevesa.
čajevec, ki prispeva k obrambi telesa pred zunanjimi dejavniki.
Nazadnje je za črevesno ponastavitev dobro kombinirati tudi nukleotide, temeljne sestavine naše DNK, ki jih običajno proizvajamo v zadostnih količinah, vendar se za tkiva z velikimi potrebami (kot je črevesna stena) v določenih pogojih ne proizvajajo v zadostnih količinah.
Kdaj opraviti ponastavitev črevesja?
V primeru črevesnega nelagodja je v prvi fazi koristno kombinirati s prehranskimi dopolnili, ki delujejo na nelagodje, ko pa nelagodje popusti, je priporočljivo vsaj en mesec nadaljevati samo s črevesnim resetom.
Za tiste, ki pogosto doživljajo črevesne motnje, lahko enomesečne cikle ponovite tudi večkrat na leto.
Za vsakogar pa je koristno opraviti vsaj dva cikla na leto, da se črevesje "resetira".