KRČI V MIŠICAH IN OTRDEVANJE TREBUHA
Nekatera hranila v telesu igrajo veliko vlog in je od njih odvisno zelo veliko procesov v telesu. Magnezij je zagotovo eden izmed njih, saj sodeluje v več kot 300 celičnih procesih v telesu, ki so bistveni za normalno delovanje telesnih funkcij. Magnezij je četrti najpogostejši mineral v človeškem telesu, ki v telesu uravnava interakcijo mišic in živcev.
Zaradi rasti otroka se med nosečnostjo potreba po magneziju povečuje. Znano je tudi, da se med nosečnostjo spremeni koncentracija elektrolitov, saj se materin metabolizem spremeni. Posledično se zmanjša raven celičnega magnezija, ki lahko privede do različnih zdravstvenih težav. Zato je predvsem v drugo polovici nosečnosti vedno težje pokriti dnevne potrebe po magneziju.
Zgodnji znaki pomanjkanja magnezija v nosečnosti se kažejo v mišičnih krčih (zlasti v mečih), lahko pa tudi z otrdevanjem trebuha, utrujenostjo, pomanjkanjem energije in glavoboli.
Težave se lahko pokažejo tudi kot mravljinčenje ali odrevenelost v rokah in nogah. Pojavi se lahko tudi povečana razdraženost, tesnoba, depresivno razpoloženje. Izrazito pomanjkanje magnezija lahko privede tudi do prezgodnjega poroda.
Študije so pokazale, da so nizke ravni magnezija v nosečnosti povezane s preeklamsijo, za katero je med drugim značilen visok krvni tlak (predvsem v zadnji tednih nosečnosti). Zadostno uživanje magnezija preprečuje visok krvni tlak, s tem pa se tudi zmanjša možnost pojava preeklampsije. Zato veliko ginekologov priporoča dodajanje magnezija.
Seveda pa ne smete pozabiti, da so potrebe po magneziju povečane tudi v času dojenja.
V nosečnosti je bila zdrava hrana na prvem mestu, saj vas je skrbelo za razvoj otroka.
A tudi po porodu je zelo pomembna, saj ste tudi ve pomembne!