MOTNJE PROSTATE?

70 % moških, starejših od 50 let, ima težave s prostato. Te motnje lahko dolgoročno vplivajo na kakovost njihovega življenja, spolnost in psihično stanje.
Žal se o tem še vedno premalo govori in moški pogosto težijo k omalovaževanju te težave, čeprav gre za nadlogo, ki prizadene večino od njih. Prav zaradi velike pogostosti motenj prostate je dobro vedeti, kako težavo prepoznati že po prvih znakih in kako se z njo spopasti, tudi na naraven način.

 

Motnje prostate: alarmni zvonci
Najprej je treba biti pozoren na določene spremembe v delovanju urina. Ljudje s težavami s prostato se običajno pritožujejo:

ponoči se večkrat zbudijo, da morajo urinirati
pogosto potrebo po uriniranju tudi čez dan
šibkim curkom urina in/ali nezmožnostjo praznjenja
pekoč občutek med uriniranjem
motnje na spolnem področju
Ena ali več teh neprijetnosti je lahko znak motenj prostate, ki jih mora raziskati strokovnjak.
Nato je dobro spremeniti svoj življenjski slog v korist dobrega počutja prostate.

Prostata: kako poskrbeti za njeno dobro počutje
Za ohranjanje delovanja prostate lahko storimo več stvari.

Pozornost na prehrano
Prehrana, ki vsebuje veliko maščob in ogljikovih hidratov, povečuje verjetnost za nastanek motenj v delovanju prostate. Zato je nastavitev prehrane za vzdrževanje normalne telesne teže zagotovo dobro izhodišče za ohranjanje zdrave prostate.
Poleg tega je več študij poudarilo, da je presežek beljakovin, zlasti beljakovin živalskega izvora, nezdrav za prostato.
Zato je koristno zmanjšati vnos živalskih beljakovin v korist rastlinskih beljakovin; idealno bi bilo, če bi bil delež beljakovin razdeljen na 2/3 rastlinskih in 1/3 živalskih beljakovin.

Spremenite svoj življenjski slog
Obstajajo tudi nekatere navade, ki spodbujajo bolezni prostate, predvsem pogosto zadrževanje urina. Če je le mogoče, ga poskušajte zadrževati čim manj.

A ne le to, tudi dolgotrajno sedenje v avtomobilu ali v pisarni ni optimalno. Ker pa tega težko spremenimo, je nujno, da po sedečem delu to nadomestimo s telesno dejavnostjo. Najbolje je izvajati aerobne dejavnosti, kot sta tek ali plavanje, ali pa dejavnosti za krepitev srca in pljuč (aerobne) izmenjevati z dejavnostmi za krepitev mišic v telovadnici. Koristno je tudi krepiti medenično dno tako, da skrčite njegove mišice, jih nekaj trenutkov držite napete in jih nato sprostite. To so vaje, ki jih lahko izvajate kadar koli čez dan.

Tudi pretirana uporaba tako priljubljenih dvokolesnikov, motorjev, skuterjev, koles lahko povzroči mikrotraume na perinealni ravni, ki so odgovorne za vnetne procese prostate. Pomembno je, da je njihova uporaba zmerna.

Zanašajte se na naravna sredstva
Obstajajo tudi naravne snovi, nekatere so znane že dolgo, druge pa so bile odkrite pred kratkim:

SERENOA REPENS: zagotovo najbolj znana in najpogosteje uporabljena rastlina, saj podpira delovanje prostate in urinarnega trakta.
PIGEO AFRICAN: rastlina afriškega izvora, zelo zanimiva za moške, saj podpira normalno delovanje sečil pri moških.
CINK: mineral, ki je še posebej koncentriran v prostati in vzdržuje normalno raven testosterona v krvi.
Za popolno delovanje je lahko koristen dodatek, ki združuje te sestavine. Zanimiva je tudi povezava s posebno inovativnim zdravilom, TEUPOL 25P, izvlečkom Ajuga reptans, pridobljenim z uporabo celičnih kultur. Ta način proizvodnje, ki se razlikuje od standardnih metod, zagotavlja proizvodnjo izvlečka z visokimi standardi kakovosti.

Od katere starosti je treba biti pozoren na prostato?
Vsi moški od 40. leta dalje morajo svoj življenjski slog naravnati tako, da bo podpiral dobro stanje prostate, da bi se pozneje izognili večjim težavam s to žlezo.

 

    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih