ZAMAŠEN NOS

Rdeč, razpokan in zamašen nos... prihaja zima?
Temperature se znižajo in najbolj trpi naš nos. Cilj za letošnje leto je le en: da se ne spremenimo v severnega jelena Rudolfa. Ugotovimo, kako!

Zamašen nos: zakaj je zamašen?
Morda si mislite, da je jasno, ker smo prehlajeni.
Seveda, vendar poskušajmo razumeti, od kod izvira, da se bomo lahko zaščitili z izvajanjem obrambnih strategij.

Glavni junak je sluz, ki ima skupaj s trepalnicami v nosu najpomembnejšo vlogo: ujame vse tujke, ki so v naš organizem vstopili po zraku. Njena gosta konsistenca ji namreč omogoča, da ujame viruse, bakterije, onesnaževala, dim, alergene in jih hitro odstrani. Težava nastane, kadar pride do prekomernega izločanja sluzi, na primer zaradi virusne okužbe. Prekomerno proizvodnjo goste sluzi je težko odstraniti in se nabira v sinusih, kar povzroča dobro znano nelagodje.

Ni dovolj, da sluz razredčimo
Očitno je, da je treba najprej spodbuditi izločanje sluzi. Za to obstajajo različne rešitve. Zelo priročna in še posebej priljubljena so medicinska pršila za nos.

To so pršila, katerih sestava je namenjena odstranjevanju odvečnih izločkov sluzi. V ta namen se pogosto uporablja hipertonična raztopina, tj. raztopina, sestavljena iz vode in soli. Odstranjevanje in redčenje sluzi pa ne more biti edini pristop. Nosno sluznico je koristno zaščititi tudi pred stikom z bakterijami in virusi, na primer s snovmi, ki na sluznici ustvarijo film, kot je hialuronska kislina. To lahko prepreči poslabšanje motnje.

Nenazadnje prisotnost naravnih snovi, ki mehčajo sluznico, omogoča hitro izboljšanje nelagodja, s čimer se poveča prijetnost izdelka.
Vprašajte svojega zeliščarja ali farmacevta, da vam priporoči izdelek z vsemi temi lastnostmi.

Dva koraka za preprečevanje zamašenega nosu
Kako torej preprečiti, da bi se letos znova spremenili v severnega jelena Rudolfa?

Poskrbite, da bodo vaše sluznice čiste
Najprej poskrbite za čistočo nosu. Zgoraj omenjena pršila lahko uporabljate tudi za vsakodnevno čiščenje nosnih votlin in ohranjanje vlažnosti sluznice. Tako ohranjamo obrambne mehanizme našega dihalnega sistema v funkciji.

Propolis za vlaženje kože
Dobro vemo, kako nenehna uporaba robčkov škoduje koži nosu, ki je že tako oslabljena zaradi okoljskih dejavnikov, kot sta mraz in veter.
Morda pa ne veste, da ima propolis odlične lastnosti za dehidrirano in suho kožo ter jo ščiti pred okoljskimi dejavniki.
Uporaba kreme na osnovi propolisa bo zato zelo koristna vso zimo, ne le zaradi pretirane uporabe robčkov.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih